============= ÖNEMLİ DUYURU =============
Tarih: 14.02.2014 Saat: 17:50
Konu: TEKVA


============= ÖNEMLİ DUYURU =============


Türkiye ‘ nin en önemli sorunu ‘’Eğitim Sorunudur’’. Yurdumuzda, anayasal açıdan bir devlet görevi sayılan parasız ve zorunlu eğitimin, harcanan bunca çabalara rağmen yeterince sağlanamamış olduğu da bir gerçektir. Parasız eğitim sorunu, Cumhuriyetten bu yana hep Hükümetlerimizin omuzlarına yüklenmiştir. Devletimizin yüklendiği bu ağır görevin taşınmasında, mali durumu daha iyi olan vatandaşlarımızın, iş adamlarımızın ve aydınlarımızın katkılarına ihtiyaç vardır. İşte, 1998 yılında temeli atılan TEKVA, bu duygu ve düşünceler üzerine kurulmuştur. Taşova Eğitim ve Sosyal Kalkındırma Vakfı (TEKVA), gençlerimize, biraz daha kaliteli eğitim olanakları sağlamak, bilgi ve eğitimlerini geliştirmek ve onları gelecek yıllarda, Taşova’nın eğitim ve kalkınmasında, gönüllü olarak çalışmaya özendirme misyonunu yüklenen bir sivil toplum kuruluşudur.

Kurucularımızdan yönetime ve yönetimden yeni nesillere, adeta kutsal bir emanet olarak görevini sürdürecek olan TEKVA, Taşova’yı seven ve sorunlarına karşı duyarlılık gösteren hayırseverlerimizin bağışlarını, ihtiyacı olan başarılı öğrencilere aktaran, yani, bağışlayanlarla yardım alanlar arasında köprü olan bir hayır kurumudur. Bu işlevi yerine getirirken, bir yandan vakıf gelirlerini olabildiğince arttırma çalışmaları yapar, diğer yandan da bu gelirlerin, sosyal sorumluluğunun bilincinde olan başarılı üniversite öğrencilerine ulaştırmasını sağlar. Bütün bu işleri, 3294 sayılı Sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik kanunu çerçevesinde ve kendi kuruluş tüzüğüne uygun olarak yapar. Yani vakıf, bir emme-basma pompa gibi çalışır. Ne kadar bağış toplayabilirse o kadar çok eğitim desteği sağlar. Vakfın, burs başvurularının tamamını karşılayacak kadar geliri yoksa, seçmelerini aşağıdaki öncelik sırasına göre yapar:

1-Öğrencilerin vicdani sorumluluk anlayışı ve sosyal sorumluluğa katılması,

2-Maddi desteğe ihtiyaç durumu

(Ailenin maddi durumunun zayıf olması)

3-Üniversite ve yüksek okul başarı belgesi

(Her dönem için ayrı ayrı verilmelidir.)

TEKVA’nın ana gelir kaynağı bağışlardır. Ne kadar çok bağış yapılırsa başvurulardan, o kadar öğrenci seçilir, TEKVA’nın kuruluş sermayesi ve bağışların dışında bir geliri olmadığına göre, gelecek nesilleri de düşünerek, eğitim desteği alan öğrencilerimizin vicdani sorumluluklarını ortaya koymalarını, son derece önemli ve gerekli görüyoruz. Vakfımız bu şekilde başarılı olacak, gelirleri de süreklilik arz edecektir. Bütün öğrencilerimizin, vicdani sorumluluk belgesi ve başarı gibi koşulları anlayışla karşılayacaklarına inanıyor, yüksek öğretimlerinin başarılı olmasını diliyorum.

Özkan AĞIŞ

TEKVA

Kurucular Kurulu Başkanı

           Ve

Yön. Kur. Başkanı

 

Bu haberin geldigi yer: www.tekva.org.tr
http://www.tekva.org.tr

Bu haber icin adres:
http://www.tekva.org.tr/modules.php?name=News&file=article&sid=67